Başarı için doğru düşünmek

0
419
Başarı için doğru düşünmek

Başarılı olmak için yapılması gerekenler

Gün geçmiyor ki, sosyal medya hesapları üzerinden girişimcileri ilgilendiren yeni bir başarı öyküsü daha türemesin. Hayatta henüz hedeflerinin büyük bir bölümünü tamamlamamış olanlar için, ilham kaynağı olacak hikayeler dahi, artık o kadar sıradanlaştı ki… Tipik Amerikan filmleri gibi önce ana karakterimiz zor günler acılar çekiyor, ardından karar veriyor, çok çalışıp özveri gösteriyor ve sonunda BİNGO!!! Hayallerinize ulaştınız.

Sürekli duyulan asparagas haberler gibi duyulduğunda temcit pilavı tadını veren bu hikayeleri bir çoğumuz hem dinlemekten, hem duymaktan sıkıldık bıktık. Hem inandırıcı değiller, hem mutlaka işin içerisinde tam olarak aydınlatılamamış noktalar var. Nasıl olurda fakirliğin dibini görmüş birisi, birkaç yıl içerisinde milyoner olur. Nasıl oluyor da , sizin benim gibi basit hayat yaşayan bir birey çok kısa bir zaman diliminden sonra hayatını bambaşka boyuta taşıyabilir. Temel düşüncelerimiz ve küçüklüğümüzden beri bizlere öğretilen hiçbir öğretiyle uymayan bu hikayeler, başarılı olma denilen arzuyu bile törpüler nitelikte… İnsanların anlattıkları, sizin yorumlarınızda geçmiyor geçemiyor. Hikayelerin aydınlatılmamış tarafı, Türk dizilerinde bile kesinlikle gerçekleşmesi imkansız olan enstantaneleri içerisinde barındırıyor.

Toplum olarak duyduğumuz, gördüğümüz bu başarı hikayeleri karşısında hissizleşmenin mi üzüleyim, yoksa anlatılan hikayelerin samimiyetsizliğine mi bilemedim.

Başarılı olmak nedir?

Başarılı bir iş hayatı, aşk hayatı ve sağlıklı yaşam için yapılması gerekenlerin mantık boyutu ülkemizde bilmeyen hiçbir birey yoktur. Herkes sağlıklı bir hayat için spor yapması gerektiğini, sigaradan ve diğer uyuşturuculardan uzak durması gerektiğini, sağlıklı yiyecekler tüketmesi gerektiğini bilir. Bununla birlikte uygulamazlar. Herkes sağlıklı bir ilişki için , beklentilerini doğru yönetmesi gerektiğini, partnerine karşı anlayışlı kibar olması gerektiğini, doğru insan olmaya çalışması gerektiğini bilir fakat uygulamaz. Yine her insan iş hayatında para kazandıracak yüzlerce fikre sahip olsa da , onlara esas parayı getirecek konular yerine , zamanının büyük bir bölümünü işinin, çalışma ortamını eleştirmekle geçirir ve asıl yapılması gerekenleri uygulamazlar. Hal böyle olunca insanlar sağdan soldan duydukları başarı hikayelerine karşı inançlarını yitiriyorlar. Trajikomik olan durum, başarı hikayeleri içerisinde anlatılan olaylar %100 saf bir şekilde gerçekleşmiş olsa bile , sırf kendi limitli inançlarından ötürü bu hikayelere inanmamak ve güçlü bir biçimde eleştirmek için elinden geleni yapacak bir sürü insan var. Yine ne gariptir ki ayni insanlar topluluğu hayatta başarılı olmak için yapılması gereken hiçbir şeyi yapmayan ve sürekli şikayet eden tipler oluyor.

Başarılı olmak sadece belirlediğiniz noktaya varmak mı?

 

Peki, başarılı bir aşk, iş ,sağlık hayatımızla ilgili olarak nasıl bir düşünce yapısı içerisinde olmamız gerekiyor? William Shakespeare’in de demiş olduğu gibi “ İyi yada kötü yoktur, bir durumu iyi yada kötü yapan sizin olaya verdiğiniz değerdir” düşünmeye başlamak olayları dışarıdan bir gözle yorumlayabilmek için oldukça faydalı olabilir. Karşılaştığınız en büyük mücadeleleri veya hayallerini gerçekleştirmek için karşınıza çıkan en büyük zorlukları aşmak için, o duruma hükmeden doğal yasayı veya kuralı bularak sürekli olarak uygulamak gerekmektedir. İşin mantık boyutunu hepimiz biliyoruz. Dünyaca ünlü bir sigorta satış firmasındaki satıcılar üzerinde bir araştırma yapılır. Araştırmanın konusu, Milyon dolar satış kulübüne giren satıcılarla ,giremeyen satıcılar arasındaki farkları anlamaktır. Araştırma öncesi, Milyon dolar satış kulübüne giren satıcıların daha bilgili , daha donanımlı ve hatta daha tecrübeli ve şanslı oldukları varsayılır. Araştırma içerisinde satıcılara kendi meslekleri ve başarılı olabilmeleri için gereken planların en doğru şekilde nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğine dair sorular sorulur. Sonrasında eğer bir satıcı yetiştirecek olsalar, ona ne gibi tavsiyeler vereceklerini anlatmaları istenir. Araştırmanın sonucu kan donduracak niteliktedir. Satış konusunda başarılı olan , Milyon dolar kulübüne girmiş olan satıcıların büyük bir kısmı , başarılı olmak için verilecek tavsiyeler konusunda yetersiz çıkarken, başarısız olan satıcıların tamamının verdiği tavsiyeler, Milyon dolar satış yapanların yaşayış tarzlarını anlatır. Yani başarısızların öğütleri başarılı olanların yaşantısını anlatıyorken, sahada sonuç alan başarılı satıcıların büyük bölümü işi nasıl yaptıklarını anlatamıyorlar bile… Peki, aradaki farkı oluşturan etmenler nelerdir ?

Ünlü psikiyatrist Nicolas Boothman’ın yapmış olduğu araştırmalar bize sonucu söylüyor. Bir insanın harekete geçebilmesi ve her hangi bir alanda başarılı olabilmesi için gerekli tüm detayları biliyor olması , onu o alanda bilgin yapabilir, fakat zengin yapacağını garanti etmez. Bir kişinin başarılı olabilmesi için , sonuç veren eylemlerin en doğru versiyonunu sürekli olarak uygulaması ve bu alanda uzmanlaşması gerekir. Profesör kadar bilgi sahip olup, uygulamada sıkıntı yaşandığında, ortaya hiçbir zaman sonuç çıkmaz şeklinde yorumluyor. Peki, bir konu hakkındaki tüm bilgi birikime sahip bir kişinin uygulama yapma konusunda bu kadar sıkıntı yaşamasının temel nedeni nedir? İnsanlar sağlıkları için sigara içmemeleri gerektiği biliyor, spor yapmaları gerektiğini biliyor, düzenli yemek yemeleri gerektiğini biliyor fakat neden uygulayamıyorlar. Yine aynı kişiler ilişkileri içerisinde karşı taraftan beklentilerini doğru yönetmeleri gerektiğini biliyor, nazik kibar ve iletişim temelinde ilişki yönetmeleri gerektiğini biliyor fakat neden yapamıyor, yapmıyorlar. Bir satıcı nasıl profesyonel satıcı olunur konusu hakkında her şeyi biliyor fakat neden çulsuz geziyorlar.
Ego Kodları Nelerdir?

İlk kez bence Türkiye’nin bir numaralı kişisel gelişim uzmanı olan , Aykut Oğut’tan duyduğum, ego kodları bizlere bu durumu aslında açıkça özetliyor. Ego kodları demek basitçe, sizde etkisi olabilecek, Aile, arkadaş, çevredeki insanlar, Televizyon, basın gibi tüm yerlerden bizler daha küçükken aklımıza kazınmış olan doğrulardır. Basitçe örnek vermek gerekirse, küçükken aileniz size yabancılarla konuşmanın sakıncalı olacağına dair sıkı sıkı tembihlerde bulunduysa , ilerleyen yaşlarda bu konularda sıkıntı yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır. Yine sizler küçükken , aileniz para ile ilgili olarak “Para ağaçta yetişmiyor, Zenginin malı züğürdün çenesi yorarmış, Çok laf yalansız çok para haramsız olmaz” gibi öğütler verdiyse tahmin edin ilerleyen yaşlarda neler oluyor? Para kazanmayı refah içerisinde yaşamayı ilerleyen yaşlarınızda çok isteseniz bile ( Her açından bilgili fakat sonuç alamayan satıcı örneği ) bir türlü harekete geçemiyor ve istediklerinize ulaşamıyorsunuz. Sağlık konusunda, ezelden beri yediğiniz yemeklerin sizlerde oluşturduğu beğeni grubu , bir anda siz bilinçli bir biçimde diyet yapmak istediğiniz için değişim gösteremiyor. Tüm sorunlar sizlerin ilerleyen süre zarfı içerisinde daha fazla sıkıntı yaşamasını sağlarken, sizleri aslında hiç istemediğiniz sonuçları aldıracak bir hayata sürüklüyor.

Daha basitçe anlatmak gerekirse, bilgisayardan Aile kelimesini bir Word dosyasına yazdınız ve çıktı almak istiyorsunuz. Aile yazmak isterken , kelimelere yanlış bastınız ve iale gibi anlamı olmayan bir kelime yazdınız. Çıktı aldığınızda bu yanlış kelimeyi düzeltiniz yada düzeltme kararı aldınız ( Her pazartesi başlayan diyetler, sağlık yaşam kararları, iş hayatı ile ilgili alınan devrimsel kararlar) elinize bir daksil aldınız ve yazının üstünü çizip tekrar aile yazdınız ( bilinçle alınmış kararlar ve pazartesi günü diyetin 1.günü vs) daha sonrasında zaman ilerlediğinde tekrardan yazıcıdan çıktı almak istediniz ve gördünüz ki yine yanlış bir yazı var. ( Diyetin 2. 5 . günü , diğer örnekler içinde ilerleyen zamanda gelinen durum) belki tekrar düzeltiniz , irade gücünüzü kullandınız. Zaman geçti yine çıktı almak istediniz fakat yine aynı durum oluyor. Siz kendinize sürekli diyete başladığım, ilişkilerimde radikal kararlar aldığım, iş hayatımda başarılı planlar yaptığım halde neden başarılı olamıyorum diye sormaya devam ediyorsunuz. Çünkü esas konu yani sizin ego kodunuz , zihninizdeki o duruma dair olan bilinçaltı kodu değişmedi. Sizler hala pasta yemenin , bira içmenin mükemmel olduğuna dair bir inanca sahipsiniz yada küçük kaçamakların kilo vermenizi engellemeyeceğini düşüyorsunuz. Bu nedenle diyetleriniz başarısız oluyor. Spor salonuna tek başınıza 10 kez gittikten sonra, spora tek gitmenin sıkıcı olduğunu, ev dizi izlemenin keyifli olduğunu düşündünüz ve hedeflerin kısa zamanda yine suya düştü. Aşk hayatı ve iş hayatında da benzer örnekleri eminki sizlerde yaşıyorsunuz.
Peki, böyle bir durumun farkına vardıktan sonra ne yapılması gerekiyor?

Diyelim ki problemin , bizlerin bilinçaltına konumlanmış olan ego kodlarından olduğunu anladık. Durumumuzu kabul ettik , şimdi bunu nasıl çözeceğiz ? Öncelikle durumu kabul etmenin önemli bir başlangıç olduğunu kabul etmeniz bile büyük bir adımdır. Peki, değişim nerelerden başlayacak. Bu satırları okuduğunuzda artık, kendinizi motive hissettiğinizde verdiğiniz karaların neden 15 gün sonra geçmiş olduğunu anladığınızı varsayıyorum.

Her hangi bir durum ile ilgili değişiklik yapmadan önce, sizi geride tutan sebeplerin tamamını incelemeniz gerekir. Sürekli satıcı örneğini konuştuğumuz için buradan devam edelim. Diyelim ki, kapıdan satış yapan bir satıcısınız. Bu konu ile ilgili olarak tüm bilgi birikime de sahipsiniz ve hatta profesör düzeyine ulaştınız. 10 kişiye ürününüzü anlattığınızda 2 satış yaparak 200 $ para kazanacağınızı da biliyorsunuz. Fakat nasıl oluyorsa , müşterilerinizin kapısını çalmaktan, o zile basmaktan, tanımadığını insanlara rastgele merhaba demekten ödünüz kopuyor. İnanın bu durumu ve benzerlerini hayatında yaşayan o kadar çok insan var ki… Yapılması gereken durum , sizi geride tutan tüm maddeleri detaylıca incelemek ve o durumun temel nedenini yok etmektir. Eğer nedeni yok ederseniz, etkisi otomatikman kaybolur. Kapıdan satış yapma işinde olup, kapı çalmaya korkmanızı nedeni nedir? Ret edilme korkusu, insanların sizi kovmaları korkusu, terslenme endişesi, tam olarak durumun ne olduğunu saptayın. Örnek olarak, ret edilmek korkusu yaşadığınızı, birisinin size hayır demesinin moralinizi bozduğunu buldunuz. Sizi geride tutan durumun bu olduğuna karar verdiniz. Sonraki aşamada kendinize şunu sorun, Neden ret edilmekten endişe duyuyorum? İlk başlarda cevap hızlıca gözükmeye bilir. Üzerinde düşünmeye devam edin. Birlikte çalıştığımız bir arkadaşım bana, insanların ret etmesinden korkuyorum, çünkü ret edildiğimde kendimi beceriksiz hissediyorum demişti BİNGO!!! Artık ne üzerinde çalışacağımızı biliyoruz. Ona Kendini beceriksiz hissetmen neden seni endişeye düşürüyor diye sordum? Oda başarısız ve beceriksiz olduğunda küçükken yaşadığı kendisini utandıran bir olayı anlattı. Genelde bu kadar derine inmek zordur, özellikle tanımadığını birisine kendinizi açmak istemezsiniz. Fakat arkadaşımın bu hikayesinden sonra , onun yaşamış olduğu bu olayın, kendi yaptığı işiyle herhangi bir ilgisinin bulunmadığına dair sağlam bir çalışma yaptık. Hayatında ret edilme ile ilgili yaşadığı tüm durumları inceledik ve sonrasında ret edilmeyi kendisi için bir oyun haline getirdi. Sizlere milyon dolar kulübüne girdiğini söyleyemem, ama eskiye oranlar işlerini %240 büyüttüğünü ve bunu sadece 1 yılda yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim. Sizleri esas geride tutan şeyin ne olduğunu bulun ve durumu çözüp hayatınıza yeniden başlayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here