Gün içerisinde çoğu kez insanlar birbirleriyle tartışırken EGO kelimesini kullanırlar ve yalnızca çok azı Egonun tam olarak ne anlama geldiğini bilerek konuşur. Birbirlerine hitap ederken kişilerin senin Egon çok yüksek, kendi Egonun kölesi oluyorsun, başına ne geliyorsa kendi yüksek Egondan geliyor gibi kelimeler kullandığını görüyoruz. Halbuki ne kadar biçimsiz bir şekilde kullanıldığını anlamanız için biraz daha EGO kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmeye çalışalım,.. EGO kısaca ben demektir… Kimlik tanımlanırken cümle içerisinde kullanırken her birimizin bilmiş oldu birinci tekil şahıs olan ben kelimesinin tam olarak karşılığıdır. Halk arasındaki tabiri ile kullanıldığında gerçek anlamından son derece uzak olan EGO, insanlar birbirleriyle tartışırken karşı taraf ayarlamak veya tartışmayı başka bir boyuta taşımak için kullanılan bir çıkış yolu olarak görülüyor. Biraz önceki cümlelerde EGO kelimesinin yerine ben kelimesini getirerek cümleleri tekrar kurun. Senin benim çok yüksek, kendi beninin kölesi oluyorsun, başına ne geliyorsa kendi yüksek beninden geliyor… Kelime oyunu yaparak alayım mı aynasız bir boyuta taşımak gibi bir niyetim yok. Bununla birlikte düşünüldüğünde tam olarak bu saçma kavramlar gün içerisinde ağzımda sakız olmuş durumda ve üstelik her birimiz Egonun kötü bir şey olduğunu düşünerek vaktiniz geçiriyoruz. EGO, sizlerin küçük yaşlarda yaşadığı olaylar karşısında olayı genelleştirmek için almış olduğu kararlara denir. Okuduğum bir kitapta anlatılan hikaye bu kararların ne kadar basit ve bilinçsizce alındığını açıklar nitelikte… Sürekli olarak kadınların kendisine aldatmasından ve tüm sevgililerinden bu nedenlerden ötürü ayrılan bir adamın oldukça trajikomik hikayesi… Kulağa her ne kadar saçma gelirse gelsin psikiyatristler ve nlp uzmanlarının bu alanda yaptığı çalışmalar hikâyelerin doğruluğunu ispatlar nitelikte. Küçük bir çocukken annesiyle ve annesinin yakın bir arkadaşıyla birlikte lunaparka giden bir çocuk, lunaparkta uslu durmadı ve annesinin elini tutmadığı için annesinden fırça yiyor. Ardından annesi sen elini tutmak istemezsen ben de diğer kardeşin elini tutarım diyor. Hikayedeki diğer kardeş annesinin arkadaşının çocuğu olur tabii ki… EGO tam olarak da o anda devreye giriyor. Hatırlayın Egonuzun görevi sizin dışarıdan gelecek tehlikelere karşı korumak. Eğer yanlış bir şeyler yapmaya devam edersen elindeki kadınlar başkalarına gider. Son derece komik ve saçma da gelse, hayatınızın akışını gün içerisinde etkileyen aldığımız önemli önemsiz her karar benliğimiz kontrole girdiği andan itibaren otomatik programınıza verdiğiniz cevaplar üzerinden devam ediyor. Yani herhangi bir olay karşısında ne tarz bir tepki vereceğini çok daha uzun yıllar evvelinden kararlaştırılmıştır.

Küçük yaşta yaşadığınız bazı önemli olaylar ilerleyen yaşantınızı ciddi ölçüde değiştirebilir. Çok enteresan bir şekilde inceleme yaptığınızda özgüveni yüksek ailelerin yetiştirmiş olduğu çocukların ilerleyen yaşlarda çok daha başarılı olduğunu görüyoruz. Bu durum şans ya da kaderle açıklanabileceği gibi EGO kodları doğru bir şekilde oluşturulmuş bir bireyin ilerleyen yaşlarda başarılı bir hayat sürmesi şeklinde de bilimsel açıdan incelenebilir. Bugün arkadaşlarınızla kavga ederken sarf ettiğiniz EGO kelimesi, gerçek anlamında sizin zannettiğiniz in çok daha dışında bulunmaktadır. Bu açıklamalar doğrultusunda anlamalısınız ki EGO aslında kötü bir şey değil sizlerin son derece hayatını devam ettirilmesini kolaylaştıran birer otomatik mekanizmadır. Küçük yaşta aldığımız kararların tamamı basit duyumlar ilerleyen yaşlarında karşılaştığınız olayları yorumlama kabiliyetiniz oluşturur. Bilgisayar programı gibi daha önceden işlenmiş olan konuların dışavurumu olarak da nitelendirebiliriz. Birisinin size saygısızlık yapması sizi öfkelendirebilir, içinize kapanık bir hale getirebilir ya da bunların dışında aksine gülmenize sebebiyet verebilir… İnsanların birbirinden farklı davranışlar göstermesinin altında yatan temel sebep, küçük yaşlarda edinmiş olduğu EGO kodlarından gelmektedir. Biraz önceki örnekte de bahsettiğimiz gibi bir bireyin ilerleyen yaşlarında hayata hangi bakış açısıyla devam edeceğine karar vermesini etkileyen en önemli unsurlar ilk altı yılında oluşmaktadır. Mehmet yaşantınızdan memnun değilseniz ve hayatınızda birtakım değişiklikler gerçekleştirmek istiyorsanız, bu durumda kontrol altına almanız gereken şeyin ne olduğunu artık biliyorsunuz. Yaşamış olduğunuz sorunların hemen hemen hepsi bilinciniz tarafından kontrollü bir şekilde Egoya hükmederek değiştirilebilecek davranışlardır. 1950 lerin öncesinde kurulmuş olan gerçek kişisel gelişim eğitimleri tamamı bu temel prensipleri dayanır. İnsanların tavrını geliştirebilmesi bakış açısını sürekli başarılı bir şekilde kontrol edebilmesi bu alanda içten gelen tepkilerin bilinç yoluyla kontrolü ile gerçekleşmektedir. Son derece karmaşık bir durummuş gibi gözükse de belirli bir dönem içerisinde kendi davranışlarınızı inceleyerek bu durumun sizin hayatınızı nasıl şekillendirdiğini rahatça görebilirsiniz. Küçük yaşlarda anne babası ayrılmış ve bu nedenlerden ötürü de ilgisiz kalmış bireylerin ilerleyen yıllarda, herhangi bir kadın erkek tartışması içerisindeyken içine kapanık bir hale bölünmesinin altında yatan temel sebep de bahsettiğimiz konulardan ötürüdür.

Hayatımızın hangi alan değiştirmek istiyorsunuz?

Üzerinde çalışmam gereken tek konu bu alanda önceden vermiş olduğumuz eko kodlarıyla alınmış kararlardır. Enteresan bir şekilde insan beyni ortak çalışma şekillerine sahip olmasına rağmen, bazı insanların benim yabancı dil öğrenmeye yatkınlığın yok dediğini duyarsınız. Temel de bu düşünce daha önceleri kişiye etkisi alan bir bireyin yabancı dil öğrenme ile ilgili zorluk konusunda konuşurken alınmış bir EGO kodundan başka bir şey değildir. İnsan birini bir bilgisayar gibi çalışır. Tahminlerimizin çok üstünde olan bu üst düzey bilgisayar maalesef bazı yanlış yönlendirmeleri de kendisine uzun yıllar hapse edeceğinden ötürü hayatımızı çekilmez bir hale getirebilir. EGOnuz sizi tamamen korumak amacıyla pozitif ya da negatif bir düşünceye sürekli tekrar eden durumları size yaşatabilir. Biraz kilo verdiğinizde giydiğiniz tişörtler üstünüze öpüşmeye başladığında kendinizi iyi hissetmenizi temel sebebi de EGOnuzdur. Size her zaman kötü duygular yaşatmaz. Beğeni ile ilgili olarak daha önce zihninizde geliştirmiş olduğumuz bir düşüncenin dışavurumu da eğer ki EGOnuz sizi başarılı görüyorsa bu durum altındayken kendinizi iyi hissedersiniz. Aksi halde biraz kilo aldığınızda kilolu insanların hayatlarıyla ilgili olumsuz düşüncelere sahip olan EGO kodlarınız sizlere kendinizi kötü hissetmenizi sağlayacaktır. Kontrol edilebilen bir düşünce olan bulunuyor dışarıdan bir proje kendinizi izleyerek çıkartmanız gerekir. Son derece uzun saatler sürebilecek bir eğitim olan bu durumu basite indirgemek gerekirse hayatta başınıza gelen her şeyin daha fazla tecrübe etmek ve eğlenmek amacıyla başınıza geldiğini düşünürseniz bu konuyu daha rahat inceleyebilirsiniz. Aksi takdirde kendiniz için belirlemiş olduğunuz hedefleriniz hayalleriniz mevcut yaşantınız geçmişte size empoze edilmiş olan EGO kodlarından ötürü başarısızla sonuçlanacaktır.

EGO’nun çalışma mekanizması

Egonun çalışma mekanizması son derece basit bir şekilde ilerler. Eşiniz de almış olduğunuz kararlar, bugün yaşadığınız olayları yorumlarınızı sağlar ve ortaya sizin tepkiniz olarak çıkar. Eğer yaşantımızın herhangi bir alanında aldığınız kararlardan veya tercihlerinizden memnun değilsiniz. Yapmanız gereken ilk halde neden bu şekilde tepki verdiğini anlamak için kendinize yönelik sorular sormaktır. Bir arkadaşınız ile girdiğiniz bir tartışmada, gereksiz bir şekilde olayı uzattığınızda fark ediyorsanız, bunu ben neden yapıyorum diye kendinize sorduğunuzda, sorunun cevabını bulmak için ilk adımı atmış olacak. Son derece farklı yorumlanabilecek olaylar son derece farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkar. Bir insanın arkadaşlarının yanında sürekli espri yapıyor olması, ilk bakışta eğlenceli bir karaktere sahip olduğunu bizlere gösterebilecek, insanların onu sevmesi için sürekli bunu yapmak zorunda olduğuna dair bir ego koduna olduğuna bağlı olabilir. Sürekli olarak sinirli hareketlerle etrafındaki insanları rahatsız eden birisini gördüğünüzde, ilk yorumunuz son derece itici birisi olduğu kanaatinde olabilir. Bununla birlikte simge davranışlar o kişinin kendisini daha iyi hissetmesi adına zamanında aldığı bir EGO kodunun sonucu olabilir. Ailesi istediği bir şeyi ona vermediğinde bunu bağırarak elde etmeye çalışmış bir çocuk ilerleyen yaşlarda etrafındaki arkadaşlarına eşine ve hatta kendi çocuklarına bile aynı davranış uygulayabilir. Durumun farkına varıp bunu değiştirmek için ilk hamileler yapmaya çalışmak burada atacağınız ilk adımdır. Bununla birlikte bu bir hastalık ya da kötü yorumlanabilecek bir durumda değildir. İyiyi kötüyü tamamen sizin mevcut hayat şartlarını sağlar. Biraz önce anlatılan örneklerdeki durumlar sizin hayatınızda değiştirmek istemeyeceğiniz konular kısa bunlar sizin adınıza ilk olurlarsa değiştirmek zorunda değilsiniz. İyi ya da kötü sadece kendi duygu ve düşüncelerinize göre belirleyeceğiniz için davranışların uzun dönemde değiştirip değiştirmeyeceğini sadece siz karar vermelisiniz. Kısacası hastalık ya da üstesinden gelmeniz gereken bir problem değil. Sadece hayatta elde etmek istediklerini hedefleriniz konusunda sizi geride tutan EGO kodlarınızı bulunuyorsa başarısızlıkla yetersizlikle alakalı bunların üzerine gitmeniz sizin hayatınızı daha iyi noktalara taşıyacaktır. Bu konunun üzerine yapacağımız çalışmalar doğrultusunda yaşantımızı son derece farklı son derece mutlu bir birey olarak sürdürmeye devam edebilirsin. Alışkanlıkların 21 günde değiştirildi gerçeğini tüm dünyanın kabul etmiş olduğu şu günlerde sizlere de muhteşem bir yaşamlarını kendinize alabilmeniz için EGO kodlarınızı doğru bir şekilde analiz etmeye çalışabilirsiniz. Son derece profesyonelce yapılması gereken bu durum tek başınıza tutamayacağınız bir konu ile karşı karşıya kalındığında uzman bir NLP terapistinden ya da gerçek bir yaşam koçundan yardım alabilirsiniz.

Hayatta en çok elde etmek istediğiniz konuları sürekli düşünürken bilinçaltı seviyesinde bu konulardan kendinizi uzaklaştırdığını düşünüyorsanız bu tarz bir terapi sizler için iyi olabilir. Yıllarca kendisini kariyerinde üst düzey başarılara gelmek için zorlayan bir birey, bilinçaltı seviyesinde o işi yapmaktan nefret ediyorsa, yaptığı işin EGO kodlarıyla örtüşmediği herhangi bir nokta varsa, sürekli olarak fare kapanında koşup duran kendini yoran bir hal ve tavır içerisinde olacaktır. İş hayatında çok şık karşılaşılan bu durumun düzeltilebilmesi için temelde yaptığımız işler alakalı sıkıntılı düşüncenin ne olduğunu bir yaşam koçu yardımıyla oldukça basit bir şekilde bulabilir ve bunun çözümünü son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde ve dünyada bu alanda yapılan çalışmaları yakından takip edebilmek için video paylaşım sitesi Youtube üzerindeki binlerce video sizlere yardımcı olacaktır. Öte yandan İstanbul Ankara İzmir gibi şehirlerde yaşıyorsanız branşında son derece uzman olan yaşam koçlarının sizlere soru-cevap terapiler tekrardan hayatınızı yolunuza koyabilmek için önemli avantaj sağlayacaktır. Bu alanda EGO kodları ile ilgili olarak ilk düşüncelerinizi kontrol etmeye başladığımızda yaşantımızda bambaşka bir insan olarak hayatımıza devam edeceksiniz. Her şey sizin vereceğiniz bir kararla başlar. Öncelikle kendinizi yakından takip etmeyi ve arkadaşlarınızla işinizde veya kendi sağlığınızla olan ilişkilerinizi doğru bir şekilde analiz etmekle başlayın. Devam eden süreç içerisinde her gün daha iyiye gittiğinizi ve daha doğru kararlar vererek hayatta gerçekten elde etmek istediklerinizi boşalacak ilhamı bulduğunuzu göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here