Japonların porselen gibi pürüzsüz bir cide sahip olmalarının nedenlerinin en başında gelen, cilt bakım maskesi olarak kullandığı pirinç maskesi’dir. Pirinç içerdiği, lineolik asit ve skualen açısından oldukça zengingin bir besin kaynağıdır. Lineolik asit cildinizi koruyan bir asittir ve lineolik asit eksikliği olan kişilerin ciltlerinde kuruma,kızarıklık ve kırışıklıklar görülür.

Skualen ise; çoğu doğal cilt bakım ürünlerin de bulunan, cildi derinlemesine nemlendiren ve besleyen bir madde’dir. Ayrıca Skualen cildi güneşin istenmeyen etkilerinden korumada oldukça etkilidir.

Pirinç cilt bakımında oldukça etkili bir bakım sağlayarak, cildin kendini yenileme hızını arttırır ve gençleşmesini sağlar. Japonların pirinç maskesi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız,pirinç maskesinin nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde anlatamaya çalıştım umarım faydalı olmuştur.

Pirinç Maskesi Tarifinin Malzemeleri

  • 3 çay kaşığı pirinç
  • 1 yemek kaşığı süt
  • 1 yemek kaşığı bal

Pirinç Maskesinin Uygulanışı

  1. Pirinci kaynatın ve suyunu bir kabın içine süzün.
  2. Süzgecin üzerinde kalan pirinç tanelerini ayrı bir kaba alın.
  3. Sütü hafif ısıtın ve kaynattığınız pirinçlerin üzerine ekleyin.
  4. Pirinç ve sütü güzelce karıştırın ve üzerine balı ekleyip homojen bir kıvam alana dek tekrar karıştırın.
  5. Hazırladığınız karışımı kuru ve temiz yüzünüzün tüm bölümlerine sürün.
  6. Maskeyi 15 dakika yüzünüzde bekletin.
  7. Son olarak maskeyi yüzünüzden çıkarmak için ayırdığınız pirinç suyunu kullanın. Sıhhatler olsun 🙂

Not:
Pirinç maskesini düzenli olarak haftada bir uygulamanız halinde,iki ay içerisinde cildinizin gençleşip,güzelleştiğini ve lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Pirinç maskesini gece yapmanızı tavsiye ederim. Gündüz yaparsanız cildinizin güneşe maruz kalmamasına özen göstermelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here