Severek içilen sağlıklı içeceklerden biri olan şalgamı ev ortamında hijyenik ve katkısız bir şekilde yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Malumunuz günümüzde hazır üretilen bir çok ürüne itimadımız kalmadı. Hal böyle olunca evde yapılabilen, meyve suyu , limonata, nektar vb içecekleri tercih etmeye başladık. 

Şalgam da evde yapılan bir içecektir. Hatta evde yapılması gereken içecektir. Marketlerden aldığınız şalgam pet şişe içerisinde uzun süre raflarda durduğu için ve işletme koşullarında üretildiği için sağlıklı bir içecek olmaktan çıkıp, zarar veren bir içecek haline geliyor. İşte sırf bu yüzden ilk önce sağlığınız daha sonra orjinal lezzette bir şalgam suyu içmek için şalgam suyunu evde kendiniz yapmalısınız. Eğer verdiğim şalgam tarifini uygularsanız daha ilk yudumu aldığınızda ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacak ve bana teşekkür edeceksiniz 🙂

Ancak bana teşekkür etmeniz ve enfes lezzete sahip bir şalgam suyu yapmanız için verdiğim şalgam suyu tarifini uygulamaya geçmeden önce şalgam suyu yapmanın püf noktaları kısmını dikkate almanızı tavsiye ederim. Son olarak verdiğim şalgam suyu tarifinin probiyotik maya ile yapılış şeklini anlattım. Size tavsiyem mutfağınızdan probiyotiği eksik etmeyin. Bunun sebebini öğrenmek isterseniz ve probiyotik hakkında bilgi sahibi değilseniz.  Probiyotik nedir?  Faydaları nelerdir? başlıklı makaleme göz atmanızı tavsiye ederim. Tarifi uygulayacak olanlara kolay gelsin 🙂

Şalgam Suyu Yapmanın Püf Noktaları

 • Ev yapımı şalgam suyu 1-1,5 ay içerisinde, tüketime hazır hale gelecektir.
 • Şalgam suyuna ekleyeceğiniz tuzun miktarını verdiğim ölçülerde kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü; tuzu az koyduğunuz takdirde, sebzeler tuzu çeker ve şalgam suyunun tam kıvamında olmasını olumsuz yönde etkiler.
 • Şalgam suyu yapımında havuç ile birlikte biraz da şalgam turpu kullanmalısınız. Bu iki malzeme sayesinde şalgam suyunuz “reyha” ve lezzet bulacaktır.
 • Şalgam suyuna lezzet vermenin bir başka yolu da, mayalama esnasında, tül bir bez içerisine 1 çay kaşığı kadar hardal koyup şalgam suyuna ekleyebilirsiniz. 
 • Şalgam suyunun mayalanma süresince yüzeyinde sigara külü çırpılmış gibi beyazlıklar oluşursa sakın bozulduğunu düşünmeyin. Çünkü bu görüntü mükemmel bir şalgam suyu hazırladığınızın habercisidir 🙂
 • Eğer şalgam suyunun acı olmasını isterseniz. Bunun için kırmızılaşmış taze süs biberi kullanmalısınız. Kullanacağınız acı biberin ölçüsünü kendi damak zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Ancak litre başına 1 çay kaşığı süs acı biber tozu yeterli olacaktır.

 

EV YAPIMI ŞALGAM TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

 • 1 adet büyük boy şalgam
 • 1 adet kırmızı pancar (arzuya göre)onun yerine kırmızı havuç miktarını arttırabilirsiniz
 • 1 kg. Kırmızı havuç
 • 2 tane 4 lt. Cam kavanoz
 • Kaya tuzu ( lt.başına 1,5 kaşık)
 • İçme suyu
 • Üzerine koymak için
 • Asma yaprağı ve dalları (poşet çay yada 1 lahana yaprağı da olabilir)
 • Probiyotik turşu mayası

ŞALGAM NASIL YAPILIR? YAPILIŞ TARİFİ

 1. Sebzelerimizi soyup doğruyoruz
 2. Kavanozlara paylaştırıyoruz
 3. Daha sonra suyunu ayarlıyoruz içme suyunda tuzunu ve mayasını iyice eritip kavanozdaki sebzelerin üzerini kapatacak şekilde dolduruyoruz
 4. Üzerine asma yaprağımızı ve dallarını koyup onunda suyun içinde kalmasına dikkat ediyoruz(küflenmemesi için)
 5. Kavanozların ağzını sıkıca kapatıp serin ve gölge bir yerde oluşmasını bekliyoruz

NOT: Bir kerede iki bardaktan fazla içmemenizi tavsiye ederim. Tabi ishal olmak istemiyorsanız 🙂 Şalgam lekesi evet zor bir lekedir. Ancak çözümü yok değil. Şalgam lekesini limon tuzu ile kolayca geçirebilirsiniz. Bunun için; bir miktar limon tuzunu suda eritin ve hazırladığınız suyla şalgamın lekelediği bölgeyi iyice silin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here