Saçlar hava koşulları,beslenme şekli,yoğun stres,ilaç kullanımı,saç derinize uymayan şampuan,bakım kremleri ve sağlık sorunlarından etkilenerek,kırılıp dökülebilen vücudumuzun en hassas bölümlerinden biridir.

Saçların kırılmasına neden olan sebeplerden biri de fön,maşa,düzleştirici,kuru ve sert taramak gibi uygulamalar saçı hırpalayan sebepler arasındadır. Ayrıca düzenli olarak saç bakımı uygulanmadığı taktirde saçlar zamanla donuk,mat ve yorgun bir görünüm kazanır.

Peki saç kırılması ve dökülmesini önleyen bitkisel bir çözüm var mı derseniz elbette var. Öncelikle saç kırılmasını nasıl anlaşılır sorusunu yanıtlayalım. Saç kırılmasını anlamanın yolu saçlarınızın uç kısımlarında bulunan çalı görünümü ve hafif kır beyazı varsa saçlarınızın kırık olduğunu anlayabilirsiniz.

Saç kırılmasını önleyen şampuan,bakım kremleri ve maske kullanarak saçlarınızın kırılıp dökülmesini sadece yavaşlatabilirsiniz. Şaçların kırılıp dökülmesine neden olan diğer faktörlere dikkat etmediğiniz sürece,uyguladığınız hiç bir saç bakımı kalıcı bir çözüm sunmayacaktır.

Kırılan saç uzar mı ? Düzenli olarak 2-3 ayda bir saç uçlarınızın kırığını aldırırsanız,saçlarınız daha hızlı uzayacaktır. Saç kırılması ve dökülmesini önlemek için neler yapılabilir? Sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım,umarım faydalı olabilmişimdir.

Saçların Kırılması Önlemek İçin Öneriler

Saç kırılmasını önlemek için 2-3 ayda bir saç uçlarınızın kırıklarını aldırmayı ihmal etmeyin. Bu sayede saç kendini besleyerek daha güçlü ve parlak saçlara sahip olursunuz.

Saçlarınızın mat ve kuru bir görünüme sahip olmaması için düzenli olarak saç maskesi uygulayın.Saç maskesi yaparken saç tipinize uygun maskeleri uygulayın. Saç tipiniz ile ilgili bilgi sahibi değilseniz eczaneler de saç tipi testi yaptırabilirsiniz.

Saçlarınıza topuz,örgü ve at kuyruğu modelleri vermemeye özen gösterin. Bu modelleri kullanmak istiyorsanız,saçlarınızı çok sıkmayın ve zaman zaman açarak saç derinizin hava almasını sağlayın.

Saçınıza fön, pres, maşa gibi uygulamalar aşırı ısı yüklediği için saç telleriniz zarar görür. Bu uygulamaları çok sık yapmamaya özen gösterin ve uygulama öncesi,ısının saçlarınıza verecek olduğu zararı azaltmak için bakım spreyi veya bakım kremi ile saçlarınızı nemlendirin.

Saçlarınıza model vermek ve şeklini sabitlemek için kimyasal içeren ürünleri kullanmayın. Örneğin ; Jöle, wax, briyantin, saç spreyleri gibi ürünler saç köklerinizi zedeler ve saç kopmaları meydana gelir.

Saçlarınızı doğal yöntemlerle güçlendirmek için duş öncesi saç diplerinizi ve saç uçlarınıza limon sürüp masaj yapın. Doğal vitamin takviyesi sayesinde saçlarınız daha sağlıklı ve güçlü bir görünüm kazanacaktır.

Saç bakımı için kullandığınız ( şampuan,saç kremi,bakım kremleri,maske) gibi ürünlerin doğal olmasına özen gösterin. Kimyasala maruz kalmayan saçlarınız uzun yıllar boyu sağlığını korur.

Duş sonrası kan dolaşımını hızlandırmak ve açılan gözeneklerin kapanması için saçlarınızı soğuk suyla yıkayın. Bu işlem vücudunuz içinde geçerlidir ve sağlık açısından oldukça faydalı bir yöntemdir.

Saçlarınızı kuruturken saç kurutma makinesinin ısısını orta veya düşük ayarda olmasına özen gösterin.

Saçlarınızı sık sık taramak yerine parmaklarınızla düzeltmeye özen gösterin. Mümkünse gerçek kemik tarak kullanın.

Saçlarınızın nezle olmaması için saçlarınızı mutlaka kurutun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here