Sağlıklı bir cilde sahip olmak için uygulanması gereken birden fazla yöntem vardır. bunlar ise;kozmetik ürünlerle uygulanan bakım,güzellik merkezlerinde seanslara bölünen uygulamalar ve son olarak her yönden sağlıklı bir bakım yöntemi olan,evde doğal yöntemlerle uygulanan bakım uygulamasıdır.

Ancak hangi yöntemi uygularsanız uygulayın, cilt bakımı öncesi ve sonrası uyulması gereken bazı küçük ama önemli detayları atladığınızda,verdiğiniz tüm çaba boşa gider ve yolun başına hatta daha da geriye gidebilirsiniz.

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için,cilt bakımı,cilt temizliği ve günlük yaşamda uymanız gereken kurallar gibi bazı küçük ama önemli detaylar vardır. Bunlardan küçük ama önemli olan 10 kuralı,sebepleri ve uygulamalarıyla birlikte anlatmaya çalıştım. Bu küçük detaylara hayatınızda yer verdiğiniz taktirde,emeğinizin karşılığını alacaksınız.

Güneş Kremi Kullanmayı Unutmak

Cildimizin güneş ışınlarına ihtiyacı olduğu gibi  aşırı maruz kaldığında,Güneş ve UV ışınları ile karşılaşmanın, hücre DNA’larını bozarak, bağışıklık sistemini baskılayarak, başta deri kanserleri olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olduğunun birçok çalışmayla kanıtlandığını belirterek,  “Ancak güneş ışınları, sadece zararlı etkiler taşımazlar, özellikle UVB ışını D vitamininin en önemli kaynağıdır. Görme duyusu üzerine olumlu etkileri, patojen mikroorganizmaların yok edilmesi, insan psikolojisine olumlu etkileri ve bazı deri hastalıklarında da yararlı etkileri vardır.

Bu yüzden cildiniz güneş ışığına maruz kalmadan 30 dakika önce güneş kremini sürüp daha sonra dışarı çıkın. Güneş kremi güneş ışınlarından korumasının yanı sıra cildiniz de besler.

Yeterli Su Tüketmemek

Cildinizde kuruluk ve matlık oluşuyorsa eğer suyu yeteri kadar içmiyorsunuz demektir. Vücudumuzun %90’nı sudan oluşur ve tüm organlarımızın günlük 2.5 litre suya ihtiyacı vardır. İhtiyaç duyulan su tüketilmediği taktirde organlarımız cildimiz aracılığıyla bize sinyal verir. Bu yüzden sağlıklı bir bedene ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak için günlük su tüketiminizi arttırmalısınız.

Su içmeyi unutuyorum diyorsanız,size bir öneride bulunayım. Bir bardak suyu bir kere de içmek yerine, ara ara yudumlayarak içerseniz bu ağzınızda kuruluk hissi yaratacak ve sık sık su içme ihtiyacı duyacaksınız. Doğal olarak isteseniz de su içmeyi unutamayacaksınız.

Uyumadan Önce Makyajı Temizlememek

Gün boyu cildinizde taşıdığınız makyajı temizlemeden uyumak,yapılan en büyük yanlışlardan birisi. Uyumadan önce makyajın temizlenmemesi cildin hava almasını önler ve zamanla cildinizde kırışıklar meydan gelir. Bu Yüzden mutlaka uyumadan önce makyajınızı temizleyin ve temizlenmiş cildinizi nemlendirici krem veya bakım yağlarıyla nemlendirin.

Yeterince Uyumamak

Bir insanın günlük uyku ihtiyacı 8 saattir. Uykunuz düzenli değilse ve 8 saatten daha az uyuyorsanız.,bedeniniz dinlenmediği için cildiniz buna tepki gösterir. Sağlıklı bir insanda gözaltı torbaları ve morluk oluşumu varsa bunun sebebi uyku düzensizliğidir. Sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilt için uykunuzu düzene sokmalısınız.

Sadece Yüzünüze Cilt Bakımı Uygulamak

Bakımlı olmak için yalnızca yüzünüze bakım uyguluyorsanız,çok yanlış bir yol izliyorsunuz demektir. Yüzünüzün dışında da dış etkilere maruz kalan ve estetik görünümünüzün parçası olan boyun, göğüs, sırt, eller, kollar ve bacaklar gibi cilt bölgelerine de bakım uygulamalısınız.

Yeterince Nemlendirmemek

Cildinizi yeterince nemlendirmediğiniz taktirde cildiniz kaşıntı hissi uyandırarak pul pul bir şekilde kuruyup,cansızlaşarak size neme ihtiyaç duyduğuna dair mesajlar gönderir. Cilt tipiniz her ne olursa olsun mutlaka düzenli olarak nemlendirin.

Aşırı Sıcak Duş Alma / Banyo Yapma

Her ne kadar sıcacık bir banyo muhteşem rahatlatsa da, sıcaklık oranı yüksek olan suyla alınan duş cildiniz için bir eziyete dönüşebilir. Bunu sık sık yaptığınızda cildinizin su kaybetmesine sebep olursunuz. Bu yüzden iki günde bir ılık suyla duş almanızı öneririm.

Aşırı Makyaj Yapmak

Aşırı derece makyaj ürünü kullanmak ve sık sık makyaj yapmak cildinizin düzenini bozar. Her gün makyaj yapıyorsanız veya makyaj yapmanızı gerektiren bir işiniz varsa,en azından fondöten kullanımına ara verip cildinizi dinlendirmenizi öneririm.

 

Günlük Kullanılan Eşyaları Temizlememe

Cep telefonu,yastık kılıfı ve yüz havlusu gibi yüzünüze temas eden eşyaları dezenfekte etmiyorsanız yaptığınız tüm bakımlar boşa gidiyor demektir. Örneğin;yüzünüzde sık sık sivilce çıkıyorsa yastık kılıfınızı sık sık değiştirmenizi öneririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here